Proč si pořídit zahradní altánek

Altán na zahradě obvykle patří dětem. Obsadí jej se svými hračkami a považují jej za svůj vlastní svět. Mohou tu zapomenout i na moderní digitální vymoženosti.

Můžete jej „posadit“ i daleko od domu

Když si necháte zhotovit pergolu, byť přímo na míru, bude ukotvená k některé ze stěn či ke střešní konstrukci nějakého objektu, nejčastěji půjde o domovní přístavbu. Velmi pak záleží na tom, kam ji umístíte, musíte jít cestou kompromisu, abyste měli odtud zajímavý rozhled, aby pergola chránila vaše soukromí, nebyla vystavena bočnímu větru, zvláště ze západního směru atp. Altány jsou ovšem samostatné objekty s vlastní nosnou konstrukcí, takže je lze postavit kdekoli, kde máte dostatek volného prostoru.

Neohýbá se ve větru jako slunečník

Posezení na terase nebo přímo na trávníku se zahradním nábytkem je skvělý nápad, jak relaxovat s šálkem chutného nápoje a klábosit s přáteli, ovšem když máte nad hlavami slunečník, bude si s ním pohrávat vítr. Slunečník také není dostatečně velký, aby obsáhl svými rozměry velkou plochu. Altán může být zčásti chráněn i z boku, může být naopak zcela otevřený a v každém případě vám poskytne zázemí před deštěm, sluncem i větrem, aniž by bylo nutno sklápět a rozevírat slunečník, nebo jej posouvat na jiné místo.

Nechte vyniknout krásu dřeva

Altán posazený do travnaté plochy, obklopený jehličnany a kvetoucími rostlinami v keramických nádobách je balzámem pro oči, potažmo pro duši. Vnímat přirozenou krásu dřeva spolu s živoucími rostlinami na zahradě je zážitek, který lidem na venkově „závidí“ každý, kdo tuto možnost nemá, a je nucen sdílet svůj pobyt s lidmi na sídlišti. Dřevěný altán do zahrady přirozeně zapadne, kdyby byl zhotoven z plastu, nebo měl kovovou konstrukci, bude to příliš násilné a z estetického hlediska lidově řečeno „pěst na oko“.

Věnujte altán dětem

Děti altány milují víc, než dospělí, připadají jim jako jejich vlastní svět. Považují je za jejich území a mohou je proměnit na vesmírný koráb, oceánské plavidlo, autodrom nebo dům pro panenky. Berou si tam své zvířecí miláčky a rozvíjí tu svou fantazii bez zábran. Altán jim také nechává zapomenout na to, že neexistují jen mobilní telefony, notebooky a sociální sítě, kde zbytečně marní svůj drahocenný čas.