Pergoly ze dřeva versus konstrukce z hliníku

Pergoly ze dřeva vyzdvihují originalitu a styl přírodních materiálů v každé koncepci zahrady. Nevyžadují tak náročnou údržbu, jak se na první pohled zdá.

Dřevo vypadá přirozeně

Když posadíte dřevěný výrobek do zahrady, obklopíte jej keři, stromy, skalničkami, oblázky a kamennými valouny, pak vám bude připadat, že tam patří. Když uděláte totéž s plastem, vnímáte ten protikladný kontrast a citliví lidé také nic podobného nedopustí. Snaží se plast (nebo i opracovaný kov) nahradit čistě přírodní alternativou. To je také důvodem, proč v okolí honosných hotelů, paláců, prezidentských apartmá a všech podobných objektů zahlédnete výraznou převahu výrobků z přírodního materiálu - keramiky, kamene a dřeva.

Dřevo splývá s jakoukoli koncepcí zahrady, ať už ji máte rozdělenou na stupňovité terasy, oddělenou okrasnou část od užitkové, anebo jde čistě o užitkovou či okrasnou plochu zaplněnou zelení ovocných stromů, jehličnanů, skalniček s jezírkem, případně zahradním bazénem.

Povětrnostní vlivy a údržba

Hliníkové pergoly se snaží již řadu let konkurovat těm dřevěným a vyzdvihována je u nich především odolnost vůči povětrnostním vlivům a minimální nároky na údržbové práce. To je samozřejmě tvrzení pravdivé, neboť eloxovaná vrstva na povrchu slitin hliníku si snadno poradí s deštěm i sněhem, ale má i své stinné stránky. Kupříkladu ji může poškodit nějaký louh (silná zásada) a eloxovaný povrch lze také snadno odřít a poškrábat při nešetrném zacházení. Poškrábaný eloxovaný hliník vypadá nevzhledně a jen obtížně se tato situace napravuje.

Dřevo sice vyžaduje občasné zásahy, ale jen občasné. Dřevěné konstrukce se nemusí natírat každý rok, a jestliže jsou odřené či poškrábané, lazurovací lak si s tím snadno poradí. Stále je zde možnost využít vibrační brusky a úpravy povrchu dřeva tak, aby bylo zas „jako nové“. Tuto údržbu a renovaci dřevěných pergol či altánů zvládne alespoň trochu zdatný kutil i svépomocí, zatímco s poškozeným a odřeným hliníkem to tak snadné nebude.